Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Trafikte karşınıza çıkan araçlarda olması gereken en büyük özellik onların güvenli olmasıdır. Çoğunlukla kaza ve diğer istenmeyen durumların yaşanmaması için, öncelikle araç güvenlik sistemleri nelerdir? Bu konuya bakmak ve bu çerçeveden olayları değerlendirmek gerekir.
 
Emniyet ve güvenlik dendiği zaman akla ilk olarak fren sistemleri gelir. Kilitlenmeyi önleyen ABS fren sistemi, darbeli ve güvenilir çözümlü sistemler arasında yer alır. EBD yani elektronik olarak fren dağılımını yapan sistem, kaymalarda ve araç kontrolünün zorlaştığı durumlarda sürücülere önemli kolaylıklar sağlar. Araç ve içinde bulunan insanların güvenliği en önemli amaçtır. Bu amaca uygun olarak insanları koruyan bir sisteme hak ettiği itibarı vermek gerekir.
 

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Araç Güvenlik Sistemleri Ne İşe Yarar?

Araç Güvenlik Sistemleri Ne İşe Yarar?

Elektronik denge sağlama programı olarak bilinen ESP trafikte araçların dengeli yolculuk etmesine katkı sağlar. Hem bu program hem de benzer diğer sistemlere bakacak olursanız güvenlik konusunun ne kadar önemli olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Araç güvenlik sistemleri nelerdir ve bu sistemler araçlara ne gibi kolaylıklar sağlar? İnsanlar bu konuya önem verip mevcut sistemleri yakından incelemelidir. Bu sayede sistemler ve araç üzerindeki faydaları daha net ortaya çıkacaktır.
 
Çekiş kontrolünü sağlayan TCS veya aracın patinaj yapmasını önleyen ASR sistemleri yolculuğun güvenli yapılmasına destek ve katkı sağlamaktadır. Aracın dinamik dengelerini sağlayan DSA ve Hill Holder olarak bilinen yokuş ve rampa yollarda araç kalkış desteği, sürüş kabiliyetinin yükselmesine yardımcı olur. Her biri güvenlik tedbiri olan bu uygulamalar araç ve yol emniyetine önemli katkılar sağlamaktadır.
 

Araç Güvenlik Sistemleri Ne İşe Yarar?

Araç Güvenlik Sistemleri İle Emniyetli Yolculuklar

Araç Güvenlik Sistemleri İle Emniyetli Yolculuklar

Araçların emniyetini sağlayan pek çok sistem ve program gelişmiş durumda. Otomotiv sektörünün bilimsel çalışmaları bu konuda insanları ikna eden çalışmalara imza atmaktadır. Araç güvenlik sistemleri nelerdir dediğimizde uzayıp giden bir liste karşınıza çıkmaktadır. CAS, ACC ve sensör takip sistemleri ile güvenlik konusunda önemli sonuçlar elde edilmiştir. Araç sürmeyi kolaylaştıran bu sistemler, ulaşımda güvenlik tedbirlerini ortaya koyup insanlara tedbir konusunda avantaj sağlamaktadır.
 
Bu tür sistemlere çok önemli yatırımlar yapılıyor. Otomotiv sektörü ne kadar gelişirse gelişsin, bu sektörün temel amacı insanların sağlığı ve can güvenliği olacaktır. Konfor ve rahatlık konusu önemli olsa da bu ihtiyaçların karşılanması diğerine göre ikinci planda olarak tolere edilebilir. Araç kontrolünü kolaylaştıran sistemler insanlar için güvenilir ve esaslı sistemler olmaya devam edecektir.
 

Araç Güvenlik Sistemleri İle Emniyetli Yolculuklar