Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Fren limitör tamiriaraçların güvenli ve dengeli duruşunu sağlayan bir işlemdir. Araçta bulunan tüm tekerler frene basıldığında uyumlu şekilde bir duruş sergilemelidir. Tekerler arasında ortaya çıkan dengesizlikler, özellikle araç hızlı iken ani duruşlarda savrulmalara neden olabilir. Bazı tekerler güçlü bir duruş sergilerken bazı tekerlerde fren etkisi daha az ortaya çıkabilir. Yolların durumu, aracın hızı ve trafikteki fren mesafesi burada belirleyici faktörler olarak ön plana çıkar. Aracın emniyetli şekilde durmasını sağlamak için fren limitörünün düzenli şekilde çalışması gerekir.

Trafiğe çıkan araçlarda güvenlik her zaman önde gelir. Araç frenleri ise güvenliği sağlayan en önemli teknolojiler arasında bulunur. Sürücü fren pedalına bastığı anda gücün tekerlere eşit ve uygun şekilde ulaşması gerekir. Eğer dengeli bir güç dağılımı olmazsa aracın yönünde değişme olabilir ve araç dururken daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir. İşlevsel bir valf sistemi olarak karşınıza gelen limitör ön ve arka tekerlerin tamamında denge sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin düzenli çalışması araca ve aracı kullanan sürücülere güven verir. Aracın hızı yüksek olsa bile fren pedalına basılması ile birlikte dengeli bir duruşun ortaya çıkması söz konusu olur.

Fren limitör tamiriaracın bu sisteminde ortaya çıkan arızanın giderilmesi için büyük önem arz eder. Bir takım testlerin yapılması sonucunda tekerlere yansıyan fren gücü ölçülür. Burada temel amaç tüm tekerler arasında ortak bir denge sağlamaktır. Bununla beraber bütün tekerlerin beklenen standartlarda durma kabiliyetine sahip olması gerekir. Fren sistemleri sürekli olarak gelişirken yeni nesil araçlarda bu gelişimin karşılığını görmek mümkün olmuştur. Bosch teknolojisi ile geliştirilen ve yeni araçlarda kullanılan sistemler, herkes açısından daha çok güven veren sistemler olarak kendini tanıtmıştır.

Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Nedir?

Fren Limitör Nedir?

Fren limitör tamiriyapıldığı zaman bu sistemin sorunlarından kurtulmak mümkün olur. Aracın ön ve arka bölmelerinde yer alan tekerlerin aynı güç oranı ile fren imkânına sahip olması gerekir. Araçlarda bu dengeyi sağlayan sisteme fren limitörü denir. Kaza riskini düşüren ve emniyet sağlayan bu sistem sayesinde insanların trafiğe daha özgüvenli şekilde çıkması söz konusu olur. Ticari araçlar, özel araçlar ve her türlü ulaşım aracı trafikte önemli bir yoğunluk oluşturmaktadır. Genelde şehir içi trafiğinde çok fazla dur kalk yapan araçlar frenleri daha sık kullanır. Fren limitöründe ortaya çıkan sorunlar araçlar için bu süreçte önemli sorun yaratır. Uzun mesafe yolculuklarında ise araçların dengeli şekilde durması zorlaşır. Her türlü trafikte ve yolda fren limitörünün hayati önem taşıyan bir unsur olduğunu kolayca söylemek mümkün olacaktır.

Arka frenlerde zayıflık ortaya çıkarsa ön frenler tutar ve aracın arka kısmında kaymalar olabilir. Sağ ve sol frenlerin çalışma durumuna göre savrulmanın ne tarafa doğru olacağını bilmek mümkün olur. Kaza riskini artıran bu durumdan kurtulmak için araçların bazı testlere tabi tutulması gerekir. Boş bir alanda sürücüler çok aşırı hız yapmadan kendileri bu konuda denemeler yapabilir. Alışılmışın dışında farklı frene basma durumları limitör ile ilgili sorunların daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Burada deneme yaparken aşırıya kaçmamak kaydıyla farklı hızlarda denemeler yapmak gerekir. Oluşabilecek savrulmalar nedeniyle aracın kontrolünü kaybetmek söz konusu olabilir.

Fren Limitör Nedir?

Fren Limitör Ne İşe Yarar?

Fren Limitör Ne İşe Yarar?

Araçların frenlerinin dengeli ve düzgün kullanmasında fren limitörü devreye girer ve dengeli bir duruşa katkı sağlar. Çok kolay arıza yapan bir sistem değildir fakat arıza durumları oldukça büyük risk yaratabilir. Genelde doğal ve akışında giden sürüş deneyimi esnasında bu sorunların anlaşılması oldukça kolaydır. Araçtaki tekerlerin dengeli seyir ve duruş imkânı sağlamasında fren limitörü güven veren bir unsur olarak önemli bir yere sahiptir. Trafiğe çıkan ve yol alan araçların hepsinin sadece kendine değil diğer araçlara karşı da çok önemli sorumluluğu bulunur. Bakımlı araçlar genelde sorun oluşturmaz ve güven verir. Aşırı, yoğun ve zorlama içeren kullanıma bağlı olarak, araçlarda bulunan fren sistemlerinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu konuda tedbirler gecikecek olursa kazaya davetiye çıkarılır ve daha büyük sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Fren limitör arızasıhiç zaman kaybetmeden giderilmesi gereken önemli sorunlardan biridir. Gerekli müdahale ve düzeltme çalışmaları ile tekerlerin seyir ve fren dengesi tekrar sağlanır. Limitör olmayan araçlarda bu tür dengeyi sağlamak oldukça zordur. ABS ve ESP gibi sistemler çok daha güven veren sonuçlar yaratır. Yeni nesil araçlarda kullanılan bu sistemler daha güvenlidir. Karlı buzlu yollarda bile bu farkı belirgin bir şekilde görmek mümkün olur.

Fren Limitör Ne İşe Yarar?

Sıkça Sorulan Sorular

Fren Limitör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren limitör arızasıaslında oldukça kolay anlaşılır. Fren pedalına basıldığı abda sürücüler oturduğu yerden bir sorun olduğunu anlar. Uzun araçlarda bu durumu anlamak daha kolaydır. Sağa ya da sola doğru yaşanan savrulmalar bu konudaki sorunun belirtisi olarak kabul edilir. Ön ve arka tekerlerde fren gücünde değişkenlik olabilir. Buna ilave olarak sağ ve sol tekerlerde farklı fren gücünü hissetmek mümkün olur. Dengesizlikleri hisseden sürücüler fren limitöründe bir arıza olduğunu hemen anlar.

Karlı, buzlu hatta ıslak yollarda fren limitörü arızalı olduğunda yolculuğun önemli derecede riske gireceğini hatırlatmak gerekir. Herhangi bir risk sezinleyen sürücülerin çok dikkatli olması gerekir. Ancak gerekli tamir işlemlerinden sonra aracın yola çıkması gerekir.

Fren Limitör Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Fren limitör arızası çok ciddi bir sorundur. Aracın güvenlik sistemi olan frenler doğru çalışmadığında bu gibi sorunlar ortaya çıkar. Deneyimli sürücüler bu tür arızalarda ne yapması gerektiğini çok iyi bilir. Limitör arızası bulunan bir aracın trafikte olması önemli bir risktir. Fren sistemleri ve limitör gibi unsurların arızalarında teknik imkânları geniş olan bir servisten yardım almak gerekir. Gerekli kontrol ve ayarlamalar ancak bir servis bünyesinde yapılabilir. Limitör arızası aracın yürümesine engel değildir. Aşırı hız yapmadan ve frenlere çok yük bindirmeden aracın yolculuk yapması önemlidir.  Donanımı yüksek ve soruna çözüm oluşturacak olan bir servis ilk durak olmalıdır. Böylece aracın daha büyük sorunlarla karşılaşmadan sorunlarının çözülmesi sağlanır.

Fren Limitör Sorunu Ve Servis Hizmetlerimiz

Fren limitörü arızasıbaşta olmak üzere servis olarak çok sayıda sorun için çözümler üretmiş durumdayız. Bosch marka güvencesi ile en iyi olduğumuz konulardan biri de fren sistemleridir. Teknik donanım ve uzman teknisyen yönünden oldukça geniş imkânlara sahibiz. Aracınızın her türlü sorununu hızlıca tespit edip çabucak giderecek alt yapıya sahip durumdayız. Tetkik, kalibrasyon ve tamir çalışmalarımız aracınız için hızlı çözümler üretir. Gerekli hallerde tedarik ettiğimiz yedek parçalar aracınızın her türlü gereksinimini karşılamada yardımcı olur.

Servisimiz geniş, avantajlı ve fonksiyoneldir. Araçlar üzerinde rahat çalışmak üzere ergonomik istasyonlara sahibiz. Limitör kontrolü ve sonrasında yapılacak işlemler konusunda bize güvenebilirsiniz aracınız ve sizin için en iyi hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Ortaya koyduğumuz yedek parça ve güvenilir montaj hizmeti ile aracınızın her sorununa uygun çözümler buluruz.