Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutuları, araçların direksiyon mekanizmalarının temel bir unsurudur ve araçların güvenliği açısından büyük bir önem taşır. Direksiyon kutusu arızasının erken tespiti trafik ve sürücü güvenliği açısından önem taşır. Otomobil kullanıcılarının merak ettiği sorulardan biri, bu arızanın nasıl anlaşıldığıdır. Direksiyon kutusu arıza belirtileri sayesinde bu arızanın farkına varmak mümkündür. 

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon Kutusu Nedir?

Birden fazla türe ve işleve sahip olan direksiyon kutusu, genellikle araçların ön kısımlarında bulunur ve direksiyon sistemlerinin merkezi bir parçası olduğu söylenebilir. Bu kutu, bir aracın direksiyon mekanizmasında bulunan en önemli unsurlardan biridir. Bu parça kısaca, otomobillerin yönlendirilmesini sağlar. Direksiyon simidinden uyguladığımız gücü tekerleklere aktarır ve aracı istediğimiz yöne yönlendirmemizi sağlar. Bu parça sayesinde araç kontrollü bir biçimde yönlendirilebilir ve hassas manevralar yapılabilir hale gelmektedir. Sürüş konforunu artırmadaki etkisi de kayda değer olan direksiyon kutusu, yoldan gelen titreşimlerin direksiyona yansımasını minimize ederek, sürüş sırasında aracın kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır.
İki tip direksiyon kutusu türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki, dairesel kutu sistemi şeklinde olandır. Genellikle eski model araçlarda rastlanılan bu tip, direksiyon mili üzerindeki bir dişli, bir sıra bilye içeren bir kutuya bağlanır ve bilyeler sayesinde direksiyon, hareketi tekerleklere aktarır.
İkinci tip ise kremayer ve pinyon sistemidir. Hassas kontrol sağlayan bu türe, modern araçlarda rastlanmaktadır. Bir kremayer çubuğu ve pinyon dişlisinde meydana gelen bu sistem direksiyon hareketlerini direkt tekerleklere aktarmaktadır.
Direksiyon kutusu otomobillerin ana sürüş sistemlerinin başında gelir. Bu sebeple de bakım ve onarımının düzenli kontrolü elzemdir. Peki direksiyon kutusunun bakım istediğini nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın yolu ise bazı belirtilerde saklıdır.
Bu belirtiler şöyle sıralanabilir: Direksiyonun sertleşmesi, yüksek miktarda oynaklık, yağ sızıntıları. Eğer bu durumlarla karşı karşıya kalınmışsa, direksiyon kutusunun bakım zamanı gelmiş demektir.

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Otomobillerin sürüş kalitesi açısından oldukça önemli sayılan direksiyon kutusu arızasının erken tespiti ve onarımı kritik bir meseledir. Bu arızaları tespit etmemizi sağlayabilecek birçok belirtiyle karşı karşıya kalabiliriz ve bu belirtiler sayesinde arızaları fark edip aracımızı onarmanız mümkündür. Peki, direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir?
İlk olarak, direksiyon simidinden gelen ve normal sayılamayacak titreşimler direksiyon kutusu arızası belirtileri arasında gösterilebilir. Direksiyon çevrildiğinde gıcırdama tarzında sesler duyuluyorsa, burada mekanik bir sorunun olduğu ve müdahale edilmesi gerektiği bilinmelidir.
Bir diğer belirti ise; Direksiyon simidi düz konumda iken yine de devamlı olarak ayar yapılmasının gerekmesi ve otomobil normal seyrinde ilerlemede sorun çıkarması yine muhtemel gelişen bir direksiyon arızasından söz edilebilir. Direksiyon kutusu yağ sızdırıyor ise kutu içerisindeki contalar hasar görmüş olabilir. Bir diğer belirti ise, direksiyon tepkisinin gecikmesi veya azalmasıdır. Bu durumların hepsi direksiyon kutusu arızasına işaret etmektedir. Direksiyon simidinin sertleştiğini hissediyorsanız -bilhassa düşük hızda dönüş yaparken direksiyon kutusunda arıza var demektir. Son olarak direksiyonda hissedilen olağandışı oynama, gevşeme gibi durumları da belirtiler arasında gösterilmektedir.
B belirtilerden herhangi birine rastlanması durumunda, en kısa sürede aracı bir teknik servise götürmek yerinde bir karar olacaktır. Zira direksiyon kutusu, araçların kritik unsurlarından biridir. Uzman teknisyenler tarafından bu arızaların onarılması gerekir. Araçların doğru şekilde çalışması ve güvenliği açısından bu arızaların tespiti ve onarımı çok önemlidir. Trafik ve sürücü güvenliğini tehlikeye atacak kazalar yaşanmadan bu belirtilerin ortadan kaldırılması önemlidir. Günün, büyük bir bölümünü araç içerisinde geçiren sürücüler için araç güvenliğinin sağlanmasının zaruri olduğu unutulmamalıdır.
Günlük hayatın merkezinde olan bu araçlar ve arızaları hakkında bilgi sahibi olmak ve her daim gelişime açık olmak sürücü sorumlulukları arasında olan bir konu olduğunu da bilinmelidir. 

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Elektrikli direksiyon kutusu arızası belirtileri nelerdir?

Elektrikli direksiyon kutusu arızası belirtileri nelerdir?

Elektrikli direksiyon kutusu, geleneksel hidrolik güç destekli direksiyon sistemlerinin bir alternatifi sayılabilir. Direksiyonun dönmesini sağlamak amacıyla elektrik motorundan yararlanan bu mekanizma, sürücülere daha duyarlı ve hafif bir direksiyon kullanımı sağlar. Otomobilin hızına göre direksiyon desteğini ayarlayabilen bu sistem, ekstra mekanik parçalar gerektirmez ve az bakım istediği için uzun ömürlü sayılabilir.
Hız duyarlılığı sayesinde düşük hızda yol alırken park etmeyi kolaylaştırır, yüksek hızda yol alırken ise daha iyi bir yol tutuşuna olanak tanır. Enerji verimliliği oldukça yüksektir. Daha az enerji sarf ettiği için de yakıttan tasarruf etmenize katkı sağlar. Yine enerji verimliliği dolayısıyla karbon ayak izini azaltmaya destek olduğu da söylenebilir. Sağladığı sürüş konforu da sürücülerin bu sistemi tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biridir. Kullanımının giderek arttığını gördüğümüz elektrikli direksiyon kutusunun birçok avantajı olduğu gibi bir iki dezavantajı olduğuna da değinmek gerekir.
Elektrikli mekanizmalar arıza verdiğinde sorunu belirlemek ve iyileştirmek daha maliyetli olabilmektedir. Her sistemde olduğu gibi burada da karşımıza bir dezavantajın çıkması oldukça doğal bir sonuçtur. Elektrikli direksiyon kutusu, aracın temel sistemlerinden biridir. Burada oluşacak herhangi bir arızanın erken tespiti bu nedenle önemlidir.
Peki bu arızaları nasıl tespit edilir? Elektrikli direksiyon kutusu arızası belirtileri kendini nasıl gösteri? Modern otomobillerin çoğunda herhangi bir arıza sırasında uyarı ışıklarının devreye girdiğini görmekteyiz. Bu ışıkların yanması, sistemsel bir arızanın göstergesidir şüphesiz. Direksiyon simidi siz hareket ettirmediğiniz halde hareket halinde görünüyor ise bu da bir arıza belirtisi sayılmaktadır. Direksiyon düz olduğu halde araç düz seyretmiyorsa ve devamlı ayar yapmak durumunda kalınıyorsa EPS sisteminde bir sorun olduğu anlaşılmalıdır.
EPS sisteminin doğru çalışmadığının bir diğer göstergesi de aracın bir yana doğru çekmesidir. Direksiyonu düz tuttuğunuz halde bir tarafa doğru çekme yapıyorsa bu bir arıza belirtisidir. Aynı zamanda direksiyonun olağanüstü sertleşmesi, kontrolünün zorlaşması, EPS sisteminde bir arıza meydana geldiğinin belirtisidir.
Direksiyon tepkisinde gecikme veya azalma hissedilmesi durumunda da elektrikli direksiyon kutusu arızası olduğu anlaşılmalıdır. Eğer direksiyon, komutlara gecikmeli olarak tepki veriyorsa EPS sisteminizde bir arıza mevcut olduğu da bilinmelidir. Bu belirtilerin herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda, en yakın zamanda bir teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Aracınızın güvenliği için bu belirtileri dikkate almanız önemlidir. Araçlarımızın güvenliği, bizim güvenliğimizdir. Dolayısıyla da bu mesele oldukça hayati bir değer taşımaktadır.

Elektrikli direksiyon kutusu arızası belirtileri nelerdir?