Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Otomobil be kara taşıtlarında bulunan egzoz, yakıtın yanması sonucunda oluşan gazı dışarı verir.

Egzoz ile dışarı atılan gazın hava kirliliğine etkisini ölçme için yapılan çalışmaya ise egzoz gazı emisyonu denir. Nevşehir egzoz emisyon hizmeti bu ilde bulunan Türktüv tarafından verilir. Bu hizmeti almadan önce Türktüv ile internet üzerinden iletişim kurup gerekli başvuru yapılır.
 
Araçta kullanılan yakıtın yanması sayesinde araç motorunu çalıştıracak enerji elde edilir. Bu esnada egzoz aracılığı ile dış ortama kirli hava atılır. Araçların motor ve sistemlerinin çalışmasında bazen yüksek verimlilik elde edilmektedir. Bazen ise yağ yakma ve aşınma problemleri bu esnada ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda kullanılan teknik ölçüm cihazları doğru sonuç verir ve bu sayede aracın hava kirliliğine etkisi ortaya çıkar.
 

Araç Muayene Ve Egzoz Emisyon

Araçlarda kontrol ve muayene yapılırken trafiğe çıkmada herhangi bir sorun olup olmadığı saptanır. Bu iş için gerekli ölçüm teknolojisi kullanılır. İnsan sağlığına zarar verecek durum ve etkileşimleri hesaplamak gerekir. Bu konuda değerlendirme Türktüv bünyesinde yapılırken, oto motor konusunda tüm ihtiyaçlar servisimiz tarafından karşılanmaktadır.
 
Egzozun dışarı verdiği gazların belirlenmiş kirlilik payı oranları vardır. Kontrol esnasında egzoz gazında bulunan oranın sınırı geçmemesi gerekir. Çevre ve hava kirliliği konusunda hassas olmak gerekir. Belli sınırları aşan araçların gerekli çalışmaları yapması ve hava kirliliğini artırmaması gerekir. Aksi takdirde bu araçların trafiğe çıkması engellenir.
 

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz ile dışarı atılan gaz değerleri makine ile ölçülür. Basit bir ölçümle atmosfere salınan gazın değeri belirlenir. Eğer bu değer belirtilen kriterlerin altında olursa herhangi bir sorun yaşanmaz. Eğer durum bundan farklı olur ve emisyon değeri kriterlerin üzerinde olursa o zaman araç sahiplerinin bu durumun sebebini bulması gerekir.  
 
Nevşehir egzoz emisyon sorunu olduğunda bu sorunu gidermek için servisimizden yardım alabilirsiniz. Yüz binlerce aracın trafikte olduğunu düşünürsek, dünyayı ve atmosferi korumak hepimizin görevidir. Bu konuda devletin aldığı karar doğrudur. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu konuda atmosferi koruyacak adımlar atılmaktadır. Hava kirliliği ve olumsuz iklimsel etkilerin önüne geçmek için gerekli ölçümler yapılmalı ve gerekiyorsa tedbirler alınmalıdır.
 

İlgili Konular

Abs Sensör Tamiri

Abs Sensör Tamiri

Gelişmiş güvenlik sistemleri ile araçların yollarda emniyetli sürüş imkânı ortaya çıkmaktadır.

Rehbere git

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Araçlar ulaşım için gereklidir ve çalışma prensipleri her zaman önemli olmuştur.

Rehbere git
Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?
Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Rehbere git

Partikül Filtresi Temizleme

Dizel motorlu araçların çevresel etkilerini azaltmak için partikül filtresi kritik bir rol oynar. Bu gelişmiş bileşen, egzoz gazlarından zararlı partikülleri filtreleyerek havayı daha temiz tutar. Ancak, zamanla bu filtreler tıkanabilir ve etkinliklerini kaybedebilir. Tıkanmış bir partikül filtresi, aracınızın performansını düşürebilir ve hatta zarar verebilir. Bu nedenle, partikül filtresinin düzenli olarak temizlenmesi, hem aracınızın sağlığı hem de çevresel etkinin azaltılması açısından büyük önem taşır. Partikül filtresi temizlemenin nasıl yapıldığını, bu sürecin neden ...

Rehbere git
Partikül Filtresi Temizleme