Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Veriyor Musunuz?

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Veriyor Musunuz?

Aracınızdan Ses Mi Geliyor?

Aracınızdan Ses Mi Geliyor?

Araçlarda işler yolunda gitmediği zaman bir takım işaretler ortaya çıkar. Aracınızda belirti olarak sesler bazı arızaların belirleyici olabilmektedir. Aracınızdan gelen sesler önemli bir arızanın habercisi olabilir. Yollarda daha büyük sorun yaşamamak adına farklı ve rahatsız edici sesleri hemen servise bildirmeniz gerekir.

Direksiyonda titremeye bağlı gelen sesler;
 
Rot balans ayar bozukluğu bu konuda sebep olabilir. Ayarda problem ortaya çıkarsa direksiyon ile aracın kontrolünü ve dengesini sağlamak zor olabilir. Bu yüzden titremeye bağlı sesler dikkate alınmalı ve giderilmesi için servis yardımı alınmalıdır.
 
Uğultu sesleri;
Aracınız zorlu yol koşullarında ister istemez yıpranır. Bu yıpranmaya bağlı olarak uğultu sesleri duyarsanız yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu gibi sorunların aşılmasında usta servis size çözüm bulabilir. Uğultu şeklinde gelen seslerin motor ve fanda arızayı işaret ettiği düşünülür.
 
Vuruntu sesleri;
Araç vites geçişlerinde bu tarz vuruntu sesleri ile karşılaşabilirsiniz. Motor ve teker aksamlarında olan sorunlar bu gibi seslerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sorunun daha da büyümemesi için bu tür sesi duyduğunuzda servisten yardım isteyebilirsiniz.
 
Sürtünme sesleri;
Araçta meydana gelen seslerden biri de sürtünme sesleri olarak karşınıza çıkar. Araç çalışırken vites yükseldikçe çoğunlukla bu sorun ortadan kalkar. Bu ses ortadan kalksa bile servis bunu sormak gerekir. Eğer ses kesilmiyor ise bunun daha büyük bir sorun olma ihtimali vardır. Servis desteği ile çözüme gitmek mantıklı olacaktır.
 
Islık sesi;
Aracınızda sorun belirten seslerden biri de ıslık sesi olup bu ses en yaygın duyulanlar arasındadır. Genelde şarj dinamo bilyesinden kaynaklanan bir sorun karşınıza çıkabilir. Triger kayışı yine bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar arasında bulunur. Aracınızdan gelen ıslık sesini durdurmanın en iyi yolu deneyimli bir servisin hizmetine başvurmak olacaktır.
 

Aracınızdan Ses Mi Geliyor?

Araçtan Gelen Sesler Arıza Habercisi Olabilir

Araçtan Gelen Sesler Arıza Habercisi Olabilir

Aracınızdan farklı ve duymaya alışkın olmadığınız bir ses gelirse hemen bu duruma müdahale etmeniz gerekir. Genelde bu sesler arızanın yeni başladığı süreçlerde ortaya çıkar bu sürece müdahale edilirse arıza giderilir ve buna bağlı olarak sesin giderilmesi sağlanır. Genelde tecrübe ve deneyimi yüksek bir servisin yardımına başvurmak gerekir. Yıpranmış ve deforme olmuş parçalar aracın çalışmasına bağlı olarak ses çıkarır. İlk etapta tespit edilen arızaların giderilmesi daha ekonomik olur. Eğer arıza daha büyüyecek olursa zarar gören parça sayısı çoğalacak ve arızanın masrafı daha da çok artacaktır.
 

Araçtan Gelen Sesler Arıza Habercisi Olabilir